BUGÜN DÜNYA GÜNEŞE EN YAKIN KONUMUNDA

featured

Dünya’nın yörüngesi tam bir daire değildir, bazen dünyamız güneşe daha yakın (3 Ocakta) bazen de daha uzakta (4 Temmuz) dır.

Dünya ile güneş arasındaki mesafe ortalama 150 milyon km dir. Bu uzaklık yıl boyunca yaklaşık 5 milyon km den fazla değişir.

Ayrıca bugün dünyanın yörüngedeki en hızlı dönüşünün gerçekleştiği gündür. Dünya şu anda güneşin etrafında saniyede yaklaşık 30 km/sn hızla hareket ediyor.

Yani dün gece 00.00 dan başlayarak bu gece 00.00 a kadar geçen 24 saatlik sürede dünya güneş çevresinde 2.592.000 km yol alacaktır. Yani bu, saatte 108.000 km yol demektir.

Dünya güneşe daha yakın olduğu için bu tarihte dünyaya çarpan güneş ışığının yoğunluğunda yaklaşık % 6,7′ lik bir bir enerji fazlalığı var. Bu durumda dünya yıl boyu güneşten alabileceği en fazla enerjiyi de almaktadır. Bu durumda şöyle bir soru akla gelebilir, hem daha fazla güneşe yakınız hem de daha fazla enerji alıyoruz ancak kuzey yarıküre kış mevsimi yaşıyor. Bu sorunun cevabı ise eksen ile yörünge düzlemi arasındaki 23 derece 27 dakikalık eksen eğikliğidir. Bu eğiklik sayesinde Kuzey Yarı Küre  güneşi daha eğik alırken Güney Yarı Küre daha büyük açıyla alır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BUGÜN DÜNYA GÜNEŞE EN YAKIN KONUMUNDA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!