DÜNYA EKONOMİ FORMU (DEF); PLASTİK VE ALINACAK ÖNLEMLER

featured

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), plastikler için daha döngüsel bir ekonomiyi ölçeklendirme fırsatlarını analiz eden bir bilgilendirme raporu yayınladı.

Rapor, sınır ötesi zorlukların üstesinden gelmek ve sürdürülebilir bir döngüsel plastik ekonomisine doğru ilerlemek için yatırım ve ticaret çözümlerini belirlemek için çevre ve ticaret uzmanlarından yararlanıyor.

Rapor, küresel ve döngüsel bir plastik ekonomisini ölçeklendirmede dört tür sınır ötesi zorluğu tanımlıyor: plastik atık ithalatına ilişkin yasaklar veya gereksinimler gibi düzenlemeler, standartlar ve veriler, yatırım ve süreçler.

Her alanda ülkeler arasındaki farklılıklar, daha döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemedeki zorluklara katkıda bulunuyor. Örneğin, etiketleme ve kullanım standartlardaki farklılıklar, farklı geri dönüşüm plastik sınıfları oluşturmalarını gerektiriyor ve bu da toplam maliyeti arttırıyor.

İşlemlerle ilgili olarak, sınır ötesi plastik atık ticaretinin çoğunun Basel Sözleşmesinin 2021’den başlayarak önceden bilgilendirilmiş bir onay prosedürü ile düzenleyeceğini belirtiliyor.

Rapor, daha döngüsel bir küresel plastik ekonomisine geçişi ölçeklendirmek için ise üç grup ticaret politikası eylemi öneriyor: sınır önlemleri, iç mekanizmalar ve daha fazla şeffaflık.

Sınır önlemleri arasında Basel Sözleşmesi, uyumlaştırılmış sistem sınıflandırmaları, tarife indirimleri, ihracat yasakları, ticareti kolaylaştırma ve yasa dışı ticaretle mücadele çabaları yer alıyor.

Dahili önlemler arasında ise geri dönüşüm hizmetleri, yatırımın kolaylaştırılması, teknik yardım ve uluslararası standartlar bulunuyor.

Şeffaflığı teşvik etmeye yönelik politikalar, yerel düzenleme bildirimlerini, en iyi uygulama paylaşımını ve veri izleme sistemlerini içeriyor.

Rapor ayrıca, ticaret malları için uluslararası sınıflandırma sisteminin farklı plastik türlerini ayırt etmek için rafine edilmesini tavsiye ediyor. Bu tür bir ayrımın ülkelerin ticaret teşviklerini doğru bir şekilde kullanmasına ve daha kesin veri toplamayı kolaylaştırmasına yardımcı olacağını savunan rapor, plastikler için döngüsel ekonominin ölçeklendirilmesinin “atık yönetiminin ve geri dönüşümün ötesinde sistematik bir değişim” gerektirdiği sonucuna varıyor.

Ayrıca plastikleri azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme yoluyla plastik yönetimi için bütünsel bir yaklaşım benimseme çağrısında bulunuyor.

youtube beğeni

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DÜNYA EKONOMİ FORMU (DEF); PLASTİK VE ALINACAK ÖNLEMLER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!