ÜNİVERSİTEYE GİTMEK Mİ ZOR KALMAK MI?

featured
   
    Tercihler başlayalı 3 gün oldu ve fakat tercih yapacak gençlerin karşılaştığı sorunlar ile baş edebilmeleri oldukça zor. İşte bu nedenle Biz “acibakisi.com” ekibi olarak “AÇI OKULLARI REHBERLİK SERVİSİNE” sizler adına merak ettiğiniz soruları sorduk ve aldığımız cevapları sizin ile paylaşıyoruz. Sizin de sorularınız varsa hiç çekinmeden aşağıdaki iletişim adreslerinden sorarsanız AÇI OKULLARI REHBERLİK SERVİSİ onları da cevaplayacaktır. Not; sorularınıza mutlaka geri dönüş yapılacaktır.
      Puanlar nasıl oluştu?
 
     Tercihlerin başından, YKS puanı açıklandığı dönemden, beri söylediğimiz bir şey var 2018 ve 2019 yıllarında aldığı puanları aynı olan iki öğrencinin sıralamaları arasında ciddi bir sıralama farkı var. Mesela 2018 yılında 513,2 puan alan bir öğrencinin sıralaması 3.356 gelir iken aynı puan 2019 yılında 3.677 ci öğrenciye tekabül etmiştir. Buradan anlaşılıyor ki 2019 yılında 513,2 puan alan bir öğrencinin sıralaması olan 3.677 sıralamanın  2018 yılındaki puan karşılığı 510,3 puana karşılık gelmektedir. Yani geçen sene 513,2 puanla tıp isteyen bir öğrenci Devlette Ankara üniversitesi Tıp, Özelde Başkent Üniversitesi İngilizce Tıp’a girerken bu sene 513,2 puan alan öğrencinin, (geçen seneki şartların aynı halde gerçekleşmesi durumunda) gidebileceği yer Ege Üniversitesi Tıp Fakültesidir.
     Peki bu durumun sebebi nedir? 
Bilindiği gibi geçen sene sınavın nasıl ve ne zaman uygulanacağına dair verilen karar MEB ve YÖK tarafından çok geç açıklandı. İşte bu nedenle 2001 yılı doğumlu çalışkan ve hırslı çocuklar, açıklanan sürenin sınavı kazanmaya yetebilecek kadar süre tanımadığına inanarak geçen yılki sınava yeterince asılmadılar ve çoğunluğu, dershane jargonuyla, hafta içi diye tanımlanan, bir yıl bekleme dönemine geçip çalıştılar ve 2002 yılının hırslı ve çalışkan çocuklarıyla YKS meydanında cenge tutuştular. Bu savaş puan dilimlerinde bulunan öğrenci sayılarını artırarak aynı puan diliminde olan öğrencileri iki yıl arasında farklı sıralamalara sahip olmalarına yol açtı.
      Peki bu sene ne yapmalı, tercih yapıp gitmeli mi, yoksa kalmalı mı?
   Tercihlerde görüştüğümüz bir çok öğrencinin aklındaki soru bu. Bu soruya cevabına kararı net olarak ben söyleyemem. Ama öğrencinin hedefi ilk 50.000 ve altı ise bilmeli ki bu sene de sıralamasından memnun olmayan oldukça fazla sayıda öğrenci gelecek yıla kalmayı döşünüyor. Yani 2001 doğumlular ile 2002 doğumlular arasındaki YKS meydan savaşını bir benzeri önümüzdeki yıl 2002 ve 2003 yıl doğumlular arasında da devam edecek. İşte bu nedenle karar verirken bu durumu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
                                                                İLETİŞİM,
                                                          necmettn.nt5@gmail.com
                                                             0 (362) 532 28 24
                                                        Açı Okulları Facebook
                                                                      ve
                                                         Açı Okulları İnstagram
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÜNİVERSİTEYE GİTMEK Mİ ZOR KALMAK MI?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!