İNSANLIK 2.0 ÖZETİ 1. BÖLÜM

featured

 

 Önsöz

“5 yaşımda mucit olacağımı düşünüyordum. İcatlarımın dünyayı değiştireceğini biliyordum. Diğer çocuklar yüksek sesle ne olmak istediklerini düşünürken , ben ne olacağımı bilmemin gururuyla böbürleniyordum” Diye başlıyor Ray Kurzweil yazdığı İnsan 2.0 kitabının önsözünde.

Ray Kurzweil 1948 New York ABD doğumlu. Son 20 yıldır ortaya koyduğu doğru tahminler ile tanınıyor. Ayrıca dünyanın önde gelen mucit, düşünür, fütüristlerinden biri.

Kitabın tercümesini Mine Şengel yapmış. Kitap ilk olarak 2016 yılında ALFA yayınları arasında çıkmış.

Kitap 9 bölümden oluşuyor. Bunlar;

 1. Altı Evre
 2. İvmenin Getiriler Yasası
 3. İnsan Beyninin Bilgi İşlem Kapasitesinin Kullanılması
 4. İnsan Zekası Yazılımının Geliştirilmesi, İnsan Zekası Ters Mühendislik Uygulaması
 5. GNR (Örtüşen Üç Devrim)

(G: Genetik, Nano Teknoloji ve Nanobotlar)

(N: Beyinlerimizi ve bedenlerimizi yeniden tasarlayacak teknoloji)

(R: Kendi zekamızı kullanarak çok daha güçlü yeni zekalar üretmek)

6.Etkiler                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     7.Tekillik (Singularity) Yakında                                                                                                                                                                                                                                                                                                            8.GNR’nin Girift Umut ve Tehlikeleri                                                                                                                                                                                                                                                                                                  9.Eleştirilere Yanıt

1. BÖLÜM 6 EVRE;

 

Burada evrenin, varlıkların ve insanlığın geçirmiş olduğu 6 evreden bahseder.

 1. Evre: Fizik ve Kimya Evresi;

Evrenin varoluşu ve karmaşa dönemi olarak açıklar. Bakış Açısı tamamen kozmoloji ve teknolojiden uzak evrim odaklıdır. Ama kafası da çok net değildir zira, “Kozmolojinin erken dönemde uygulanan gelişmelerin nasıl oluşturduğunu ya da oluşturulduğunu sınamamız çok zor hatta imkansızdır ancak, evrenimizin fizik kurallarının artan düzeyde düzen ve karmaşanın oluşmasına imkan vermesi için ne gerekiyorsa ve nasıl olması gerekiyor ise tam da o şekilde olduğu açıktır” diyerek oluşumun nizam ve intizamından bu bölümde bahseder.

 1. Evre: Biyoloji ve DNA Evresi;

Bu evrede de evrilmeyi anlatır ve ‘’birkaç milyar yıl önce başlayan ikinci evrede, karmaşık moleküler yığınların “rastlantısal” olarak kendiliğinden kopyalanan mekanizmaları biçimlendirmeye ve böylece, yaşam oluşmaya başlayıncaya kadar, karbon tabanlı bileşikler capraklaşmıştır.’’ der.

 1. Evre: Beyinler Evresi;

Her evrede bilgi değişimi daha da ileri bir dolaylama düzeyine giden bir paradigma değişimi ile sürer. Sonuçta türümüz yaşadığımız dünyanın soyut zihinsel modellerini oluşturma ve bu modellerden akılcı biçimde çıkarılacak anlamlar üzerine düşünme yeteneğini geliştirdiği evredir.

 1. Evre: Teknoloji Evresi;

Bu dönemde nitelikler üstel olarak büyümekte olduğu ortaya düzen ve karmaşa kavramları çıktığı evredir.

Üstel Büyüme: Basit bir ifadeyle; Bir şeyin miktarının zaman içinde kademeli olarak artarken belli noktada eğrinin kırılarak yukarı doğru zirve yapması durumudur.

 1. Evre: Teknoloji ve Bileşen İnsan Zekası Evresi;

Singularity (tekillik) kendi beynimizde gömülü engin bilgi ve teknolojimizin çok daha büyük kapasite, hız ve bilgi paylaşım yeteneğinin birleştirilmesidir. Beşinci evrede insan-makine (sibora) uygarlığımızın insan beyninin 100 trilyonluk son derece yavaş bağlantılarının getirdiği kısıtlamalardan kurtulma evresidir. Ancak tekillik yıkıcı eğilimi olan bir duruma da yol açabileceğinden öyküsünün tamamının bugünden yazılması zordur.

 1. Evre: Evrenin Uyanışı Evresi;

Bu evrede; bizden çıkıp büyüyecek becerilerimizi öğrenip , hedeflerimizi ve değerlerimizi paylaşacak bizim aklımızın çocukları olan makinelerin  yükseleceği bir devirdir.

İnsan daha zeki olmak için teknoloji geliştirmeyi sürdürecek ve teknolojiye yetmediği noktaya varılacak. Bugünün bilim insanlarından 1000 kat daha zeki , ondan 1000 kat daha doğru çalışabilen, 1000 kat hızlı ve insanın 1000 yılda yaptığını 1 yılda yapan makineler dönemi gelmekte. Bu evrede ortaya çıkacak zeka-insan-makine uygarlığı olan insan uygarlığını temsil etmeyi sürdürecektir. Yani geleceğin makineleri biyolojik olmayan insan olacaktır. Bu yüzyılda biyolojik olmayan zeka insan zekasından trilyon kere trilyon kat daha fazla olacaktır.

 

                                                 Bir sonraki bölüm “İvmelenen Getiriler Yasası”

1
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
İNSANLIK 2.0 ÖZETİ 1. BÖLÜM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!