KARA DELİK NEDİR? Halil İbrahim Sadoğlu – Öğrenci

                          

Geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının eş zamanlı açıkladığı ve basına tanıttığı karadelik fotoğrafını ele alarak öncesinde makale ile birlikte karadelikler hakkında bilgi vererek kamuoyunu aydınlatmak istiyorum.

   Uluslararası olay ufku teleskopu projesi kapsamında bir araya gelen bilim insanları,Dünya’ya 53milyon yıl ışık yılı uzaklıktaki başak takım yıldızındaki (m87)galaksisi’nde süper masif kara deliğin fotoğrafı yayımladı Bu Einsthein’in genel görelilik kuramında var olduğunu öne sürdüğü kara delikler hakkında yapılan ilk doğrudan gözlem oldu
Karadelikler  farklı yollarla oluşabilir. Yıldız çökmesi,içinde yaşadığımız çağda kara deliklerin oluşmasına sebep olabilecek yüksek yoğunlukları kara deliklerin oluşmasına sebep olabileceği söyleniyor. Kara deliklerin kütlelerinin Güneş’in binlerce katı olduğu varsayımını ele alırsak işler biraz daha karmaşıklaşır biz daha Dünya ‘mızı tam anlamıyla çözemiyor iken ondan büyük güneşi ve ondan çok çok daha büyük kara deliğin gizemleri hakkında bir kanıya varmak zor.
    Kara delikler evrendeki en gizemli nesnelerdir çekim güçleri inanılmazdır, her şeyi yutabilirler, galaksileri bile yok etme güçlerinin yanı sıra galaksilerin oluşumuna en çok karadelikler yardımcı olmuştur bu gizemli nesneler belki uçsuz bucaksız alemlere, paralel evrenlere açılan kapılardır. Kim bilir? belki biz de bir karadelik tarafından yutulmuşuzdur ve başka yaşam formları bizim hakkımızda araştırma yapıyordur. Ne dersini?
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478