Küresel Isınma Raporuyla İlgili Değerlendirme – Sinan Şimşek – Öğretmen

773x435_cmsv2_9b02eba8-9b9b-5cd8-912b-cb95d3a1ae25-3285606

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atmosferdeki sera etkisi oluşturan gazların oranının artmasıyla beraber dünyadaki ortalama sıcaklıklarda görülen artışa küresel ısınma denir. Küresel ısınmaya sebep olan temel unsurlardan birisi de insanların faaliyetleridir. İnsanoğlu, yapmış olduğu faaliyetlerle diğer varlıklara oranla atmosfere daha fazla karbondioksit bırakmaktadır. Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Paneli’nin hazırlamış olduğu raporda da bu açıkça ortaya konulmuştur.

Küresel ısınmanın önlenmesi amacıyla yapılan Kyoto iklim değişikliği zirvesinde sunulan raporda çevreye salınan karbondioksit oranının büyük bir miktarı sanayileşmenin fazla olduğu ABD, Çin ve Avrupa ülkeleri gibi ülkelerden kaynaklandığını göstermiştir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde aktivist (eylemci) Greta Thunberg yaptığı konuşmada küresel ısınmaya karşı ülkeleri yeterli önlem almamakla suçlamıştır. Greta’nın Birleşmiş Milletlere şikayet ettiği ve suçladığı ülkeler içerisinde Brezilya, Arjantin ve Türkiye de yer almaktadır ama yukarıdaki tabloya baktığımızda durumun hiç de böyle olmadığını, aksine bu ülkelerin karbon salınımı konusunda ilk 10’da bile yer almadığını görmekteyiz. Greta bu konuda açıklama ve suçlama yaparken daha tutarlı, akılcı, mantıklı davranmalı ve doğru bilgiler telaffuz etmelidir. Böyle bir açıklama yaparken yukarıdaki tabloda belirtildiği üzere hava kirliliğine doğrudan etki eden diğer ülkeleri de söylemesi gerekmekteydi. Ayrıca küresel iklim değişikliği ile ilgili yapılan Paris İklim Anlaşması’nı, suçladığı Türkiye imzalarken bazı ülkeler imzalamamıştır. Yine aynı ülkelerin küresel ısınma ile ilgili çalışmalardan olan Kyoto Protokolü’nden, bazı sebepleri bahane ederek kendilerini bu sorunun dışında tuttuğu ve çözüme yardımcı olmadığı görülmektedir. Greta ve onun gibiler eleştirilerini yaparken bunlara da dikkat etmeli ve objektif davranmalıdırlar.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!