TAHSİN EMİCENİN ARDINDAN – Hasan Sadoğlu – Öğretmen

featured

 

Kadim dostum Bafra Açı Okulları Kurucu Müdürü Recep Taşgının babası H. Tahsin Taşgın vefat etti. Allah Rahmet eyleye. 
   1930 ların Türkiye’sinde Trabzon ili Araklı İlçesi meşhur Guguda köyünde başlayan hayat hikayesi; Samsun’un Bafra İlçesi , Nebiyan ve Uluağaç köylerinde devam etmiş son 30 yılını da İzmit Karamürsel’de geçirerek dünya yolculuğunu tamamlamıştır. Ancak bu seksen küsur yıllık ömrünün ilk on yılını, yani ilk çocukluğunu geçirdiği köyünü, yaylalarını hayatı boyunca hiç unutamamıştır. ‘İnsanın anavatanı çocukluğudur’ sözünün ne kadar doğru olduğu bizzat Tahsin emicenin hayatında saklıdır. 
Tahsin amca (emice) ile olan tanışıklığımız yıllar öncesine dayanır. Tahsin emice ile arkadaşımın babası olmasının ötesinde farklı bir muhabbet gelişti aramızda. 
   Tahsin emiceden bende kalan önemli izlerden biri şudur ki; kendisine sair zamanlar nasılsın sorusunu yönelttiğimde bir “Allah’a şükür” nidası vardı ki şükrün zirvelerini işaret ederdi. Yine hayatın büyük küçük türlü sıkıntılarına muhatap olunduğunda; şimdi ne olacak? emice sorusuna; Allah’ın dediği olur “ cevabı derin bir tevekkülün şaşmaz bir teslimiyetin tezahürüydü. Bu soruların cevabını her aldığımda “şükür ve teslimiyet” kavramlarının bendeki karşılığını sorgulamışımdır. 
   Son olarak Tahsin emice ile yaşadığımız güzel bir anımı da paylaşmak isterim. Takriben on yıl önce Tahsin emice Bafra’da önemli bir ameliyat olmuştu. Ben de ameliyat olduğu gün memleketim Trabzon Çaykaradan yayla yoğurdu getirmiştim. Ameliyat olduğunu duyunca yayla yoğurdunu çok seveceğini düşünerek yoğurdu alıp hastaneye gittim. 
    Tahsin emice ameliyattan yeni çıkmıştı; karşısında beni görünce çok sevindi. Ben de hiç beklemeden- emice sana bizim yaylalardan yoğurt getirdim deyince- ula Hasan ne iyi ettin ver bir tabak da yiyeyim dedi. O hararetle bir kaç tabak yoğurdu afiyet ile yedi ve ardından çok da dua edince ben de ziyadesi ile mutlu oldum ve vedalaşarak hastaneden ayrıldım. 
  Ertesi sabah Recep Hocaya Tahsin emicenin durumu nasıl diye sorduğumda yoğurdun bu gece bir faciaya yol açtığını ve hastayı perişan ettiğini söyledi. Meğer ameliyat sonrası hastaya yedirilmemesi gereken şeylerden en başta gelenin yoğurt olduğunu ne ben ne de Tahsin emice biliyordu. Yenilen yoğurt Tahsin emicenin, kendi deyimiyle, sabaha kadar anasını ağlatmıştı. 
   Ben de hayatımda iyilik olsun diye yaşadığım bu ikinci yoğurt vakasından sonra bir daha kimseye yoğurt ikram etmemeye kendime söz verdim. 
     Son söz olarak Tahsin emice eyi adamdı. Allah taksiratını affetsin ve mekanını cennet eylesin. 
    
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TAHSİN EMİCENİN ARDINDAN – Hasan Sadoğlu – Öğretmen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!