Türkiye 73.sü Nadir Arda ORAL’dan Öğrencilere Tavsiyeler

featured

İlk olarak bu yaz okul açılıncaya veya çalışmaya başlayıncaya kadar iyice gezin, tatil yapın ve anı biriktirin.

Ayrıca gitmek istediğiniz hedefi iyice belirleyin hatta birkaç hedef belirleyin ki birine ulaştığınızda önünüze diğer hedefinizi koyabilesiniz.

Telefonu hayatınızdan yavaş yavaş çıkarın ve ilk önceliğiniz olarak üniversite sınavını belirleyin.

Çevrenizde arkadaşlarınızla çok takılıyorsanız biraz azaltmaya başlamalısınız.

Bu maratonun asıl kısmı psikolojik boyutu, ders kısmını halledebilirsiniz ama psikolojinizi çok sağlam tutmanız lazım.

Müzik, spor gibi küçük eğlenceleriniz varsa bunlara sıkı sıkı sarılın çünkü insanı çok güzel motive ediyor. Depresif şarkıları dinlemeyi bırakın, insanların kötü yorumlarına yapamazsın demelerine aldırmayın.

Kendi içinizde birkaç kişiliğiniz oluşmalı. Bir yanınız yatmak isterken diğer yanınız hayallerinizi hatırlayıp çalışabilmeli.

Asla yapamayacağım diye düşünmeyin, etrafınızdaki insanlar hep böyle çalışmıyorum yapamayacağım diyecekler halbuki çalışıyor olacaklar, bunlardan etkilenip sakın bırakmayın ve umudunuzu yitirmeyin, bir ayda bile dünyalar değişiyor.

Derse başlamak ders çalışmaktan daha zordur.

Kendinizi bir anda dersin önüne atın, göreceksiniz ki başladıktan sonra gerisi geliyor.

Bazen konulara başlarken bunların hepsini nasıl öğreneceğim diyeceksiniz ama inanın ki çalışınca oluyor.

Haftada bir gün mutlaka kendinize izin verin yoksa dayanamazsınız. Veya isteğinize bağlı bir akşam da olabilir.

Bildiğiniz konuyu çözüp çözüp çalışıyorum diye kendinizi kandırmayın. Bildiğiniz şeyi 10 saat çalışmak yerine bilmediğinizi 1 saat çalışın, yapamadığının üstüne gidin ve nokta atışı yapın. Gerekirse ağlayın sinirlenin fakat bunlar bitince masaya geri oturmayı bilin.

11. sınıfta özellikle masa başına oturup durmayı öğrenmeniz ve bunu her gün tekrar etmeniz lazım.

Hiç istemediğiniz bir günde bile oturun ve boş boş durun, yeter ki oturmaya alışın. Eğer evde tek çalışamıyorsanız kütüphaneye gidin.

Sürekli duygusal dalgalanmalar yaşayacaksınız ki bunun çok normal olduğunu bilmeniz lazım, bunu yaşarken bile bunun normal olduğunu bilmelisiniz.

Çalışmaya kesinlikle 11.sınıftan başlamalısınız. Artık sizin önünüzde iki sınıf yok, birleşmiş tek sınıf var. Çok çalışmamalı fakat disiplinli çalışmalısınız.

Hevesle başlarsanız hevesini ne çok yüksekte ne çok alçakta tutun, stabil tutmak en önemlisi.

11.Sınıf konularını iyice öğrenmek ilk hedefiniz olmalı. Bunun yanında TYT Türkçe ve TYT matematiği 11. Sınıfta konu bilgisi olarak bitirmeniz lazım (geometri hariç).

Eğer eşit ağırlıkçıysanız Divan edebiyatı, halk edebiyatı ve şiir bilgisi gibi konuları iyice öğrenmeniz sizin için en iyisi olur.

Eğer sayısalcıysanız 11 konularını çok iyi öğrenin, önemli olan 11.sınıf konuları. Kimya ve fizik önceliğiniz olmalı sayısal derslerinde, tabi en önemlisi her zaman Matematik. Sizi kazandıracak olan matematiktir.

Bilin ki ben de bu maratona başlamadan önce sizin gibi ne yapacağını tam bilmeyen, kendi çapında hayalleriyle baş başa kalmış, sizin şu an yaptığınız gibi insanların tavsiyelerini okuyan heyecanlı bir acemiydim. Korkmayın, kendinize güvenin ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Büyüklerinize her zaman kulak verin fakat sizi hayallerinizden vazgeçirmelerine izin vermeyin. Bilin ki kendi geleceğinizi, kendiniz belirleyeceksiniz.

Herhangi bir şeyde başarılı olmanın tek bir yolu vardır; uğruna her şeyini ortaya koymak. Vince Lombardi

erotik porno

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye 73.sü Nadir Arda ORAL’dan Öğrencilere Tavsiyeler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!