DOĞANIN İNTİKAM YILI 2020…

WhatsApp Image 2020-06-20 at 16.08.55

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020’nin dünya genelindeki en sıcak yıl olacağı tahmin edilirken, Sibirya’da Ocak ayından beri anormal sıcaklıklar kaydediliyor. Bölgedeki yüksek sıcaklıklar orman yangınları, petrol sızıntısı ve güve istilası ile ilişkilendirildi…

Donmuş toprakların çözülmesinin sebepleri arasında, Putin’in Sibirya’da olağanüstü hâl ilan etmesine sebep olan dizel yakıt sızıntısı bulunuyor. Sızıntının sebebi operatörlere göre depolama tankı desteklerinin aniden batması olsa da, yeşil gruplara göre asıl sebep eskiyen ve zayıf inşa edilen altyapı.

Yüz binlerce hektarlık Sibirya ormanları orman yangınlarının etkisinde. Çiftçiler genellikle ilkbaharda bitki örtüsünü temizlemek için ateş yakıyorlar ve yüksek sıcaklıkların ve güçlü rüzgarların birleşmesi yangınların kontrolden çıkmasına neden oluyor.

Larvalarının kozalaklı ağaçlarla beslendiği Sibirya ipek güvesi sürüleri, yükselen sıcaklıklar yüzünden çok hızlı bir şekilde büyüyor. Güve uzmanı Vladimir Soldatov, “Hiç bu kadar hızlı büyüyen ipek güveleri görmemiştim” dedi.

Soldatov, ağaçların iğnelerine zarar veren larvalardan dolayı yangınlara karşı daha duyarlı hale gelen ormanları bekleyen trajik sonuçlar konusunda uyarıda bulundu.

 

windows 10 pro satın al

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!