İNSANSIZ BİR GELECEĞE DOĞRU…

featured

Geri dönüşümlü bir hayat yaşıyoruz. Aslında hem geri dönüyoruz hem de geri dönüştürüyoruz.  Doğduğumuz andan itibaren geri döneceğimizi bile bile yaşıyoruz. Aslında ölümümüz doğumumuz sebebiyle mukadderat oluyor alın yazımızda. Her an ölebilir olmanın kırılganlığını başka şeylerle oyalanarak geçirme eğiliminde oluyoruz aslında. Her oyalanma ruhen bizi uzaklaştırsa da ondan biz uzaklaştıkça ona yaklaşmanın kaçınılmaz zorunluluğunu yaşamakla meşgul olmak durumunda kalıyoruz.

Sadece biz değiliz geri dönüşen kullandığımız alet edevat ve sonunda hırdavat olan şeyler de dönüşüyor/dönüştürülüyor. Aldığımız her yeni alet, elimize değdiği anda ikinci el olmak zaruretinden kurtulamıyor. Bu zorunluluk teknolojik gelişmeylede paralellik gösteriyor. Teknoloji sürekli üretebilmek için bizim elimizdekileri eski versiyon kılmaya çalışmak zorunda yoksa sürdürülebilir üretime sahip olması imkansızlaşmak zorunda oluyor.

Teknolojik gelişme her yerde bizim hayatımızı teknoloji çöplüğüne dönüştürme çabasında ve maalesef bunu da başarmış durumda. Aslında teknoloji daire tekerleği önce buluyor ama ilk üretimi üçgen tekerlek oluyor, ardından dikdörtgen tekerlek ve en sonunda daire tekerleğe geçiyor. Benzer bir şey tekerlekte kullandığı malzeme için de geçerli oluyor. Önce tahta daha sonra beton ardından demir ve en sonunda kauçuk ve plastik şeklinde yapılıyor. İnsan teknolojik aletlere sahip oldukça kendini gelişmenin bir parçası olarak görüyor. Zamanla teknoloji insanın içinde bulunduğu iş kollarını ortadan kaldırıyor ve en sonunda insanla teknoloji yer değiştirmek zorunda kalıyor.

Buna son dönemde en güzel örnek alışverişte gelinen son gelişmelerdir diyebiliriz. Önceleri takas usulüyle belli bölgelerde satılan mallar zamanla her şehre açılan dükkanlar sayesinde yaygınlaşmayı başarmıştı. Yüzlerce yıl böyle devam eden gelişme 20-25 yıl öncesinde başlayan adına Alış Veriş Merkezi denen yerlerde toplanmaya başlandı. Her yerde zamanla AVM’ler boy göstererek yaygınlaştı.  Bu gelişme her seferinde bir önceki frekansı ve sekansı ortadan kaldırarak alışverişin şeklini değiştirdi.

Günümüzde artık aracıya ihtiyaç duyulmaksızın tamamen yapay zeka marifetiyle internet ve aracı şirketlerinden alınan mallar alıcının ayağına kadar getirilebilmektedir. Böylece daha önce mahallede bulunan esnaflar hızla dükkanlarını kapatmak zorunda kalmaktadırlar. Yapay zekanın girdiği iş kolları yaygınlaşıp geliştikçe insanın alıştığı ekosistem de tehdit edilir hale gelecektir. İnternet, yapay zeka, dijitalimiz ve arkasındaki şeytani akıl çok yakın bir gelecekte diğer tüm iş alanlarını tehdit eder pozisyona geldiğinde insanlık kendisine gerek kalmayacağını ya da kalmadığını anlayacak ve insan için geri dönüşün kaçınılmazlığı tüm evreni kaplayacaktır. İşte olanlar o andan itibaren olmaya başlayacak ve insanlık o güne yaşamadığı büyük bir kaosu yaşar halde kendini bulacaktır.. Vesselam

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İNSANSIZ BİR GELECEĞE DOĞRU…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!