NASIL BAŞARDIM? ZEYNEP COŞKUN

featured

Merhaba. Ben Zeynep Coşkun. 2021 YKS’de sayısal puan türünde Türkiye 87.si oldum. Araştırmalarım sonucunda kendime hedef olarak belirlemiş olduğum Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Nasıl kazandığımı ve nelere dikkat ettiğimi sizlerle paylaşmak isterim.

Yola çıkarken iki düşüncem vardı. Biri korkularım, diğeri ise kendime olan güvenim. Hedefime ulaşabilmek için sadece birini yanımda her daim taşımam gerekiyordu. Sonuç olarak kendime olan güvenimi yanıma alıp yola koyuldum. Bahsetmiş olduğum kendine inanç bence bu işin yarısından fazlasını oluşturuyordu. Ki asıl zor olan kısım da buydu. Kendine inanmak öyle söylenildiği kadar kolay bir iş değildi. Ben sistemli çalıştıkça emeklerimin karşılığını aldım, emeklerimin karşılığını aldıkça kendime inandım. Bu inanç beni hedeflemiş olduğum hayata ulaşmak için hatrı sayılır mesafe katettiren ana etkendi.

Tabii kendine güven başkalarının sana olan güveninden önde gelmiyordu. Gerek ailenin gerekse çevrenin senden beklentisi, seni destekleyen ama bir o kadar da sana sorumluluk yükleyen riskli bir faktördü. Bu süreçte bence önemli olan, problem gibi gözüken tüm bu duyguları kendi lehine çevirebilmektir. Bunu ise ancak sadece duyman gerekenleri duyduğun zaman başarabilirsin. Bazı şeyleri kulak ardı etmek bu serüvende yapılmaması gereken bir şey değil tam aksine olması gerekendir.

Peki ben nasıl çalıştım? Ben bu işin püf noktasının aşırılık değil süreklilik olduğuna inananlardanım. Bu sebeple programlarımı abartarak değil uzun süreçlere yayarak oluşturdum. Abartılmış programlar kişiyi çok başarılı yapmaz, aksine üzeri çizilememiş maddeler sizi demoralize eder. Yani demek istediğim kendi sınırınızı bilerek ve kendinizi tanıyarak programlar oluşturun.

Doğrular beni her ne kadar motive eden nokta olsa da hocalarımla birlikte yanlışlarımı zamanında fark edip üzerine gittikçe başarıyı elde ettik. Anlatmaya çalıştığım oturup yüzlerce yeni soru çözmektense yaptığın on yanlış soruyu anlamak daha mantıklıdır. Fazla şey yapmış olmak için boş şeyler yapmamak gerek. Kişi kendi eksikliklerine hakim olsa da dış bir pencereden hatalarının fark edilmesi ve telafisine ilişkin çözüm üretilmesi daha iyi sonuçlar alınması adına şarttır. Bu aşamada okulumun, öğretmenlerimin ve ailemin desteğini gördüğüm her durum beni daha ileriye taşıdı.

Uzun lafın kısası, hayal ettiğiniz yerde olmanız imkansız değil. Sadece uğrunda harcamanız gereken saatlerinize ve sabrınıza ihtiyaç var. Umarım emekle gelen zaferi yani bir öğrencinin yaşayabileceği en büyük hazzı yaşarsınız.

19
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASIL BAŞARDIM? ZEYNEP COŞKUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!