MUN Nedir? – Muhammed Taşgın – Öğrenci

  Model United Nations yani MUN, lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği geniş bir yelpazeye sahip diplomatik oturumlardan oluşan konferansların geneline denir. Birleşmiş Milletlerde konuşulan ve konuşulması mümkün olayların tümü ile ilgilidir. Sıkıcı bir şekilde açıklamak yerine kademelerle anlatmayı tercih ederim.
*Amacı nedir?
 Aslına bakarsak amacı kariyerdir. Bir üniversiteye, yurt dışı eğitim kurumlarına başvururken çoğu kurum artık sizden sosyal ve ideolojik çalışmalarda başarı bekliyor. Bu çalışmaların başını ise MUN çekiyor. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de popülerliği gün geçtikçe artmakta olacak ki Samsun’da bile MUN konferansları düzenleniyor.
*Katılmak için neler gerekli?
 Öncelikle MUNlarda genellikle anadil İngilizce olarak seçilmekte. Bu nedenle çok akademik olmasa da temel düzey bir İngilizce gereklidir. Bunun yanında İngilizceden pek  hazzetmiyorsanız Türkçe, Arapça, Almanca ve Fransızca komiteler de bulmak mümkün. Bunların yanında konferans ücreti de katılım için gerekli oluyor. Konferans ücretleri okuldan okula değişiklik gösteriyor. Bu nedenle belirli bir fiyatı bırakın, fiyat aralığı vermek bile zor. Kadınlar için biraz daha esnek tercihler var iken erkeklerde gömlek ve ceket giymek zorunlu.
*Katıldığımda beni neler bekliyor olacak?
 Katıldığınızda öncelikle sizi saygın bir ortam bekliyor olacak. Genelde katılımcılar kendilerinden emin bir profil çizmeye çalıştıklarından gayet atılgan ve arkadaş canlısı oluyorlar. Zamanla bu ruh sizi de ele geçirecektir :)
*Katkıları nelerdir ve kimlere daha çok önerirsin?
 Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmayı bu konferanslarda öğrenmek gayet mümkün. Özellikle yurt dışı eğitim düşünen ve mühendislik, mimarlık gibi akıcı bir İngilizce olmadan düşünülemeyecek meslek gruplarından birinde çalışmak isteyen arkadaşlara kesinlikle önerimdir. Bu konferanslarda tecrübeniz arttıkça artık isim yapmaya ve piyasasında tanınır olmaya da başlıyorsunuz. Ücretsiz katılım teklifleri, özel olarak aranıp bilgilendirilmek de kariyerinizin sağlamlığına ve tecrübenize bakıyor.

instagram auto likes kaufen

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MUN Nedir? – Muhammed Taşgın – Öğrenci

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!