SAMTSHE-CAHAVETİ’NİN STRATEJİK ÖNEMİ

featured

Ermeniler, Gürcistan’da nüfusun % 8.5’ini oluşturuyorlar. Fakat ağırlıklı olarak, Gürcistan’ın güneyinde ve Ermenistan ile sınır olan Cavaheti bölgesinde yaşadıkları için, bu bölgede çoğunluk durumundalar. şaşırtıcı ama, Cavaheti Ermenileri ile Gürcü Hükümeti arasında büyük sorunlar var. Cavaheti Ermenileri, Gürcistan’dan ayrılmak ve Ermenistan’a bağlanmak istiyorlar. Bu da Ermeni Gürcü İlişkilerini bozuyor. Şaşırtıcı olmasının sebebi şu: Zaten iki komşusu tarafından ambargo altında tutulan Ermenistan’ın, üçüncü komşusu ile bile arasını bozabilecek bu duruma müsaade etmesi. Zira stratejik olarak çılgınlık gibi bir şey bu.

Öte yandan, sanki işler yeterince karışık değilmiş gibi, bu bölgede bir de Rus Askeri Üssü bulunuyor. Gürcistan’ın en geri bölgesi olan bu bölgenin en önemli ikinci (birincisi az sonra) geçim kaynaklarından biri bu üs. Her ne kadar Gürcü Hükümeti, Rus Üssü’nün boşaltılmasını istese de Ermeniler buna razı değil. Zira Rus Üssünü, hem Gürcülere hem de Azeri-Ermeni Savaşında Azerilere karşı güvence olarak görüyorlardı. Ama Karabağ Savaşında durum istedikleri gibi olmadı.

Cavaheti Ermenileri aynı zamanda, Türkiye ve Ermenistan arasında dolaylı ticarete aracı oluyorlar. Türkiye’ye gelen Cavaheti Ermenileri, aldıkları malları, Gürcistan üzerinden Ermenistan’a taşıyorlar. Bu dolaylı sınır ticareti de, Cavaheti bölgesinin en büyük geçim kaynağı zaten. ambargoya rağmen, Ermenistan’da Türk malları bulunmasının sebebi İran ve Cavaheti’ler üzerinden yapılan dolaylı ticaret.

Bu arada, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Kars-Tiflis-Bakü Tren Hattı bu bölgeden geçiyor.

Son olarak, Ermeniler aslında bu bölgede çoğunluk değillerdi. Bu bölge ezelden beridir, Ahıska Türklerinin yurdu. Fakat Sovyetler zamanında bu bölgeden zorla göç ettirilen halkımızın topraklarında şimdi Ermeniler çoğunluk durumda. Her ne kadar Ahıska Türklerinin bölgeye geri dönmesi için Avrupa konseyinin yapmış olduğu bir plan olsa da, bu plan şu anda pek uygulanacak gibi gözükmüyor.

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SAMTSHE-CAHAVETİ’NİN STRATEJİK ÖNEMİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!