SIRADAKİ KORKU FİLMİNİN ADI; “KÜRESEL ISINMA” OLACAK…

featured

Çok sevdiğim bir söz vardır, ‘hafızayı beşer nisyan ile malüldür’ diye. Gerçekten de öyledir. İnsan unutur ve böylece mutlu olur. Bu da nereden çıktı diyenlere bir hikaye anlatacağım da onun için bir girizgah yaptım.

Biliyor musunuz; 1945 ile 1970 yılları arasında dünya basınında sistematik bir şekilde ‘küresel buzul çağı’ propagandası yapılmıştı tıpkı bugün yapılan küresel ısınma propagandası gibi.

Her şeyi bilen bilimadamları ”dünyayı“ yaklaşan buzul çağı” konusunda çok uyardılar hatta ölümcül olduğu noktasında dünyayı çok korkuttular.

Öyle ki her gün gazetelerin sür manşetleri; “insanoğlunun sonu geliyor, yeni buzul çağı geliyor, 50 yıl sonra dünya yok olacak, tüm canlılar yok olacak” ile çıkıyordu. Yani biz yok olmuş dünyada yaşıyoruz.

Bana inanmayanlar; 31 Haziran 1977 tarihli Time dergisine, 28 Nisan 1975’teki Newsweek dergisine, 19 Ekim 1970’deki The Sydney Morning Herald gazetesine bakabilir.

Hatta haberler o kadar abartılmış ki ABD’ nin Teksas eyaletinde otomobil içinde donarak ölen sekiz kişi ( ki büyük bir otomobil olsa gerek) gündemden hiç düşürülmemiş ve sizde böyle öleceksiniz dercesin sündürülmüştü.

Daha da ileri giderek ABD deki televizyonlarda buzul çağı belgeselleri yayımlanmaya başlanmış ve bunlar o günün teknolojisiyle ilkel editörler tarafından editlenmişlerdi.

O zamanın en çok güvenilen CBS Haberleri sunucusu Walter Cronkite “bilim adamlarının bu buzul çağının hiç de uzak olmadığını söylediklerini ve tedbir almak gerektiğini buna direnmenin ise bilimsel perspektife göre cehaletin ve deliliğin ta kendisi olduğunu” söyleyecek kadar ileri gidiyordu.

Peki ne oldu, tabi ki küresel buzul çağı olmadı. Bu olmayınca da 1980 lerden sonra küresel ısınma diye yeni bir hikaye anlatıp filmi tersinden oynatmaya çalıştılar.

Yakın geçmişte Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) düzenlendi ve bu vesile ile dünyanın dört bir yanından katılımcı olan bilim adamları, son 100 yıl boyunca, dünya yüzeyindeki hava sıcaklığının ortalama 0,6°C (binde 6°C) değiştiğini açıkladı. Bir önceki yüzyılda da bu yaklaşık aynı imiş.

Uzun lafın kıssası kovid pandemisinden sonra bizleri küresel ısınma pandemisi ile korkutacaklar şimdiden bilin istedim. Vesselam.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SIRADAKİ KORKU FİLMİNİN ADI; “KÜRESEL ISINMA” OLACAK…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!