TEKRAR ETMEYİ UNUTMAYIN – Rehberlik Servisi

 

Unutmak insana verilmiş en önemli nimetlerden biridir. Beyin bir dolmuş gibi çalışmaktadır. Yani yeni yolcuların binmesi için eski yolculardan bir bölümünün inmesi gereklidir. Eğer kimlerin ineceğini ya da kimlerin kalacağını siz belirlemezseniz beyin unutulma sırası gelen herkesi doğal olarak indirecek yani unutacaktır. Peki hangi bilgilerin unutulması, hangilerinin ise unutulmaması gerektiğine kim karar verir? Tabi ki siz. Peki nasıl? İşte burada öğrenilen konunun tekrar edilmesi kuralı devreye giriyor.
Nasıl mı? işte bu günkü rehberlik uygulamamızda bundan bahsedeceğiz.
        İnsan beyni öğrendiği bilgiyi aşağıdaki grafikteki gibi unutmaktadır.
   Bu grafiğin adı Unutma Zaman Grafiğidir. Peki nasıl çalışıyor?  Bu grafik incelendiğinde unutmanın 7 evrede gerçekleştiğini görmekteyiz.
1. Evre : Öğrendikten sonra geçen ilk 20 dakika; bu dönem de öğrenilenlerin %58,2 si unutulmaktadır.
2. Evre  İlk öğrenilen konudan kalan %41,8 lik kısmın da % 44,2 si 1. saatin sonunda unutulur. ve geriye ilk öğrenmenin %18,5 i kalır
3. Evre: İlk bir saatin sonunda öğrenilenlerden kalan %18.5 in %35,8 si de  ilk dokuz saatte unutulur ve geriye %12.3 lük bölümü kalır.
4. Evre: Bir gün bittiğinde öğrenilen bilgiden kalan %12,3 lük bölümün de %33,7 si unutulur ve geriye % 8, 2 lik bölümü kalır.
5. Evre: ikinci günün sonunda kalan % 8,2 nin %27.8 unutulur ve ilk öğrenilen konunun sadece %6,1 i akılda kalır.
6. Evre: 6. günün sonunda ilk öğrenilen konudan kalan %6,1 in %25,4 unutulur ve geriye yalnızca  ilk öğrenilen konunun %4,6 sı kalır.
7.Evre: 31. gün (yani ilk bir ay tamamlandığında ilk öğrenilen konudan kalan %4,6 lık bölümün yalnızca %3,7 lik kısmı akılda kalır.
Unutma altıncı aya vardığında ilk öğrenilen konunun sadece %2,2 si, bir yılın sonunda da yalnızca %1,6 sı akılda kalır.
    Yani beyin zengin bir ailenin çocuğu gibi bulduğu bilgi servetini ha bire unutmakla (harcamakla) meşguldür.
                                            UNUTMANIN TEK DÜŞMANI TEKRAR
  Yukarıdaki garfikte TEKRARIN UNUTMAYI ÖNLEME GRAFİĞİDİR. Yani bir öğrenci derse girdi konuyu % de 100 öğrendi diyelim daha teneffüse çıkmadan öğrendiklerinin yarısından fazlasını (%58,2 si) unutulur. Bu evrenin çözümü öğrenci daha teneffüse çıkmadan tüm öğrenilenlerin üzerinden çok kısa bir tekrardır. Bu tekrarlar 1. günün, 2. günün, 7. günün, 31. günün 6. ayın sonunda yapılması durumunda öğrenilen bir konu, en azından sınava kadar, unutulmaz. O nedenle “Tekrar İyidir 180 kez olsa da” atasözünü hatırlamalı ve sık sık  tekrar etmeliyiz.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
TEKRAR ETMEYİ UNUTMAYIN – Rehberlik Servisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!