1 DAKİKADA MİLYARLARCA POUNDU NASIL KAYBEDERSİNİZ? – Necmettin Türkekul – Öğretmen

    Yer İngiltere’nin başkenti Londra, adı geçen kişi ise ülkenin en büyük mücevher firmalarından birinin başkanı Gerald Ratner. 

    Ratner,1991 yılının Nisan ayında Londra’daki Royal Albert Hall’da 6 bin zengin iş adamı, gazeteci ve onur konuğu önünde sahneye çıktığında, konuşmasının kendisi ve şirketinin idam fermanına dönüşeceğini bilmiyordu.
    Gerald Ratner, doğuştan zengin biriydi. Bunu bir mücevher mağazaları zincirine sahip ailenin çocuğu olarak doğmasına borçluydu. Ailesinden kalan mağaza sayısını çok kısa sürede ikiye katlamayı da başarmıştı. 
 Ürettiği mücevherler zenginler için değil,  İngiliz avam (halk) sınıfına yönelikti. orta ve alt düzey gelir seviyesine sahip olan halka küpeler ve yüzükler üretiyor ve bundan da çok para kazanıyordu. Sonuçta, şirketi Ratners Group’u İngiltere’nin en büyük ve en tanınan mücevher zincir şirketi haline getirmeyi başardı.
     Ancak şirketi hakkında basına açık yönetim kurulu toplantısında yaptığı bir şaka 2.5 milyar poundluk mücevher şirketini bir anda yerle bir etmeyi başardı. halk söylenen sözleri şaka değil gerçek olarak algıladı.
     Başkan Gerald Ratnerin, basın toplantısında yaptığı  şaka şuydu, “1 pounda sattığımız küpeler Marks and Spencer”da satılan yengeçli sandviçlerden bile ucuz. Ancak o sandviçler yüksek ihtimalle mağazalarımızdaki küpelerden çok daha dayanıklı. Paranız varsa gidip sandviç alın” dedi.
Bu şakanın ardından kimse bu kadar aşağılanmış bir mağazadan alışveriş yapmak istemedi, işleri durdu. Borçlarını ödeyemez duruma düştü.
     Ve kurtuluşu yerine yeni bir başkan tayin etmekte buldu. ancak yeni başkanın ilk işi ise eski başkan Ratner”i şirketten kovmak oldu.
      Aslında şakasında yaptığı işin ucuzluğunu ve herkesin bu ürünleri kolayca alabileceğini anlatmak istemiş ve fakat haddi aşan bir şaka yapmış oldu.     

 

     Demek ki neymiş” ne söylediğin değil nasıl söylediğin” önemliymiş. Siz siz olun şaka bile olsa insanları aptal yerine koymayın ve yaptığınız işi ve müşterilerinizi hafife almayın. 
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1 DAKİKADA MİLYARLARCA POUNDU NASIL KAYBEDERSİNİZ? – Necmettin Türkekul – Öğretmen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!