PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

featured

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Açı Okulları’nda rehberlik sene boyunca devam eder…

Açı okullarında psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetleri sene başında öğrenci tanıma çalışmaları ile başlar. Okuma- yazma bilen çocukların kendileri, bilmeyenlerin ise velileri; kademelere uygun olarak hazırlanan öğrenci tanıma formlarını doldurur ve böylece öğrenciler hakkında genel bilgi elde edilmiş olur. Daha sonra öğrencilerle yapılan özel görüşmeler ve çeşitli sınıf etkinlikleriyle öğrenci tanıma işlemi yıl boyunca devam eder.

Öğrencinin okula uyumunu kolaylaştırmak için sene başı oryantasyon haftası ile başlayarak yeni gelen her öğrenciye; okula, sınıfa ve kurallara uyumla ilgili görüşme ve çalışmalar yapılır.

 

Psikolojik danışma, ilkeleri olan bir hizmettir…

Psikolojik danışma yapılırken gizlilik esas olduğundan görüşme sırasında konuşulanlar danışman ile danışan arasında kalır. Gizlilik ihlali gerektirecek bir durum olmadıkça kimseyle paylaşılmaz.

Psikolojik danışma ilkeleri olan bir hizmettir…

Psikolojik danışma hizmeti, gönüllülüğe dayalı bir hizmet olduğundan görüşme talebinde bulunan öğrencilerle uygun zaman ayarlamaları yapılarak görüşme sağlanır.

Ayrı birimlerle daha etkili hizmet…

Açı Okulları’nda psikolojik danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri birbiriyle etkileşim halinde ancak farklı kişiler tarafından sunulmaktadır. Bu uygulamada amaç öğrencinin psikolojik, sosyal ve akademik açıdan daha çok gelişme sağlanması ve kendini daha iyi ifade edebileceği bir ortam oluşturulmasıdır.

Okul-Veli-Öğrenci işbirliği…

Öğrencilerimizin eğitsel, sosyal ve psikolojik açıdan en iyi gelişimi göstermesi için; okulumuzda çeşitli toplantı, seminer ve özel görüşmelerle hem öğrencilerimiz hem de velilerimizin bizlerle birlikte hareket etmesi hedeflenmektedir. Bunun için yıl içerisinde okul rehberlik ve psikolojik danışma servisi personelleri ve okulumuza davet ettiğimiz uzman konuklar tarafından  veli ve öğrencilerimize bilgilendirme amaçlı faaliyetler yürütülmektedir.

Okul-Veli-Öğrenci işbirliği…

Psikolojik danışma ve rehberlik servisi öğrencinin gelişimi açısından öğrenci-okul-veli etkileşimini önemli bulmaktadır. Bu sebeple okulumuzda haftalık yapılan veli aramalarıyla okul-veli işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bunun dışında velilerimizin okula sık sık gelmeleri ve K-12 sistemiyle öğrencilerin gelişimlerini takip etmeleri okul-veli işbirliği açısından önem arz etmektedir.

Gelişim Özelliklerine ve İhtiyaçlara göre Etkinlikler…

Okulumuzda yürüttüğümüz faaliyetlerde öğrencilerimizin yaş, gelişim özellikleri, okul içerisindeki sosyal yaşantıları dikkate alınarak belirli sınıf/ grup etkinlikleri düzenlenir. Sene başından itibaren farklı sınıflarda uygulanan “paylaşmanın önemi, mahremiyet eğitimi, verimli ders çalışma teknikleri, hedef belirleme, rehberlik ve psikolojik danışma servisinin tanıtımı, sorumlulukları öğrenme, karar verme becerileri geliştirme, kendini kabul, öfke kontrolü” gibi etkinliklere öğrencilerin eğitim ve sosyal hayatına etki edecek konularda gelişimi desteklenmektedir. Bu etkinlikler psikolojik danışma ve rehberlik servisi tarafından hazırlanarak belirlenen rehberlik saatinde etkinliğin konusuna göre sınıf rehber öğretmeni veya okul psikolojik danışma ve rehberlik servisi personelleri tarafından uygulanmaktadır.

Sınıflarda yürütülen etkinliklere paralel olarak, genelde ayda bir kez olacak şekilde “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Panosu” hazırlanmaktadır.

Bireysel Görüşmeler…

Öğrencilerimizin kendilerini daha iyi tanımaları, ilgi-yeteneklerini keşfetmeleri, meslek tercihlerinde doğru karar verebilmeleri, çeşitli konulara ilişkin düşüncelerini keşfedebilmeleri veya mevcut fikir ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilmeleri amacıyla çeşitli test ve envanterler uygulanmaktadır. Envanterlerden elde edilen verilerde olumsuz bir duruma rastlanıldığında öğrencilerle bireysel görüşmeler yapılmaktadır.

Bireysel Görüşmeler…

Bireysel görüşmeler ayrıca sınava hazırlık grubunun en verimli şekilde hazırlanması, sınav kaygılarının en aza indirilmesi ve motivasyon, arkadaşlık ilişkileri, aile içi iletişim, verimli ders çalışma gibi konularda yapılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Açı Bakışı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!